Auta, które pierwszą młodość mają już za sobą, albo inaczej – są już po prostu stare, ale utrzymane w świetnym stanie, stają się coraz popularniejsze. Dlatego ich ceny osiągają coraz to wyższe poziomy. Jeszcze kilka lat temu samochody tego typu trafiały na złom lub niszczały w jakimś opuszczonym miejscu. Dziś coraz częściej znajduje się ktoś, kto ma chęć i pieniądze, żeby nabyć zaniedbany egzemplarz, rokujący na ciekawego klasyka. Z racji większej dostępności i praktyczności warto rozważyć auto określane jako youngtimer, czyli wg różnych źródeł albo stosunkowo młody zabytek lub auta, które dopiero staną się zabytkowymi (lata 80-90 XX wieku). W tych latach powstało w Europie wiele ciekawych samochodów, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Wielu z nas tęskni za prawdziwą, nieskalaną wieloma systemami elektronicznymi motoryzacją. Z nostalgią patrzymy na stare samochody, które zapewniały o wiele większe wrażenia z jazdy, mimo swej prostoty. Jakie są korzyści z jazdy takim pojazdem?

Youngtimery Zazwyczaj to proste konstrukcje, pozbawione wszechobecnej elektroniki dbającej o bezpieczeństwo czy umilającej podróż. Jednak od tej reguły zdarzają się wyjątki, ponieważ bywają też konstrukcje, które rozwijane latami, są wysoce wyrafinowane od strony technicznej i dosmakowane trwałymi, ciekawymi rozwiązaniami elektronicznymi.

Co warte odnotowania, mimo że wiele systemów było w ówczesnych latach nowością, zazwyczaj nie sprawiają one problemów. Dodatkowym atutem youngtimerów są wysokiej klasy materiały użyte do ich budowy. W tamtym okresie auta kupowało się rzadziej niż obecnie i użytkowało znacznie dłużej. Znane marki, dbając o renomę, budowały trwałe i dobrze wykonane samochody, zwłaszcza jeśli mówimy o segmencie premium.

Te wszystkie cechy sprawiają, że w dalszym ciągu można kupić ciekawego youngtimera na rynku wtórnym. Niektóre modele, na zgubę koncernów je produkujących, potrafią przejechać wiele setek tysięcy lub nawet milion kilometrów. Wyznacznikiem trwałości takich aut jest choćby opinia taksówkarzy, którzy czasem wracają do tych najtrwalszych modeli. Oczywiście po wcześniejszym użytkowaniu nowszych i bardziej awaryjnych następców.

Wielu tęskni także za legendarnym wręcz komfortem jazdy. Auta marek luksusowych mogą śmiało konkurować z najnowszymi konstrukcjami. Miękkie zawieszenia (w porównaniu z obecnie stosowanymi) były wprost stworzone do dalekich podróży.

Miłośnicy szybszej jazdy także często zwracają się ku youngtimerom. Ich dynamika może zadziwić niejedno współczesne auto podczas wyścigu spod świateł. Tym bardziej że znacząca część jest co najmniej niepozorna. To wszystko dlatego, że auta z przełomu lat 80. i 90. były znacznie lżejsze od obecnych. Z kolei ich silniki były już stosunkowo rozwinięte, co pozwalało sprawnie i dynamicznie podróżować. Wśród youngtimerów znajdują się słynne sportowe konstrukcje lub nawet auta legitymujące się bezpośrednim pokrewieństwem ze sportem samochodowym.
Oczywiście szybkość i mniejsze niż obecnie zaawansowanie techniczne może być także postrzegane jako wada. Mocnych aut z tego okresu nie poprowadzi byle kto. Głównie za sprawą często stosowanego tylnego napędu i braku kontroli trakcji czy ESP.

Dlatego podczas prowadzenia takich pojazdów należy szczególnie uważać. Tym bardziej że przy poważnych uderzeniach nie zapewnią takiego marginesu bezpieczeństwa jak współczesne konstrukcje.

Z drugiej strony youngtimery wyróżniają się na drodze. Służy to bezpieczeństwu i kulturze jazdy. Na taki ładnie zachowany pojazd inni kierowcy starają się uważać i z pobłażaniem traktują w codziennym ruchu drogowym. Zwłaszcza jeśli akurat ktoś jeździł kiedyś podobnym modelem. W końcu na to też zwracamy na co dzień uwagę.

Zdecydowanym plusem youngtimerów jest ich dostępność. Wiele z nich jeździ normalnie po ulicach. Problem jest jedynie w znalezieniu egzemplarza w stosunkowo dobrym stanie. Dzieje się tak dlatego, że gdy ich cena spada, często trafiają w ręce osób, które chcą zaoszczędzić na ich eksploatacji. Samochody tego nie lubią i zaniedbania wcześniej czy później dadzą o sobie znać.

Mimo wszystko w takich samochodach możemy przebierać. Jest wiele ogłoszeń sprzedaży. Nawet jeśli stan nie jest idealny, to łatwo i zazwyczaj stosunkowo tanio można samochód do takiego stanu doprowadzić. Tym bardziej że części do najpopularniejszych modeli są tanie i łatwo dostępne, zarówno nowe, jak i używane. Nietrudno znaleźć oferty pojazdów sprzedawanych na części albo już po rozbiórce.

Zaletą w stosunku do nowych pojazdów oraz aut klasycznych z pewnością jest cena. Youngtimery to pojazdy, które już były drogie i dopiero będą drogie. Ich cena jest w najniższym punkcie i dlatego można kupić je okazyjnie. Oczywiście egzemplarze w idealnym stanie kosztują naprawdę sporo, ale czy musimy jeździć ideałem?

Dlatego taki samochód to świetny pojazd także dla ludzi młodych, którzy są zafascynowani motoryzacją. Jest to tania możliwość spełnienia snu o posiadaniu auta, które podobało się w dzieciństwie. Dzięki temu prawie każdy może znów poczuć klimat jakże ciekawych lat 80. i 90.

—————————————————————————————————————————————–

Tekst: Kamil Kobeszko
Zdjęcia: Internet